Mi okozhat kellemetlenséget ebben az évszakban, vagyis milyen típusai vannak az őszi allergiáknak?
Az ősz beköszöntével is számos allergén válthat ki kellemetlen allergiás tüneteket, melyek megzavarhatják a család hétköznapjait. A parlagfű pollenje váltja ki leggyakrabban a kellemetlen allergiás tüneteket. Ez egészen az első fagyok megjelenéséig eltarthat. A parlagfű mellett a penészgombák spórái is kiválthatnak kellemetlen allergiás reakciókat. Ez általában annak tudható be, hogy a nedvesebb, hűvösebb idő és a levegő magas páratartalma kedvez a penészgombák szaporodásának. Az allergiás tünetek mértékét az őszi időszakban fokozhatja a falevelek és más növényi részek bomlása, mivel ezáltal az allergének jelenléte a levegőben megnövekedhet. Az, hogy valaki allergiás lesz-e vagy sem, több tényező együttes hatásától függ, azonban az elmondható, hogy ősszel a szezonális allergiák kifejezetten gyakoriak.
Hogyan ismerhetjük fel az allergiát, mik az őszi allergia tünetei?
Az ősszel megjelenő allergiák jellegzetes tünetei nagyon hasonlóak a megfázás tüneteihez, ezért könnyen össze lehet keverni a két megbetegedést, azonban mégis vannak olyan jellegzetes tünetek, amik segítenek bennünket a különbségtételben. Alapvetően elmondható, hogy az allergiás tünetek gyakran sokkal tovább tartanak és elhúzódnak, mint az egyszerű megfázás során tapasztalható hasonló tünetek. Az allergiás kellemetlen reakciók közé sorolható a gyakori tüsszögés, az orrdugulás, orrfolyás, szemviszketés, könnyezés, torokirritáció, illetve a száraz köhögés. A különbségtételt segíti az is, hogy az allergia nem jár lázzal, míg megfázás esetén előfordulhat. Elmondható az is, hogy az allergiás tünetek a szabadban eltöltött tevékenységek után fokozódnak, súlyosbodnak. A tünetek kezelése vagy megelőzése érdekében fontos felismerni, hogy a kellemetlen tünetek hátterében allergia áll.
Hogyan védjük a családot az őszi allergiákkal szemben? Megelőzési tippek
Az ősszel megjelenő, illetve fokozottan jelen lévő allergiás tünetek kezelésére és megoldására több módszer is rendelkezésünkre áll, melyek segítségünkre lehetnek, hogy az allergének hatását csillapítani tudjuk; így óvva meg családunkat a kellemetlenségektől. Az első ilyen egyszerű lépés ennek érdekében, a takarítás, amihez hozzátartozik a lakás levegőjének tisztítása is. Szellőztetéssel és takarítással csökkenteni tudjuk az allergének hatását. Ez a módszer különösen a por és penészgombák ellen hatásos.
Ősszel a kertben a falevelek összegyűjtése akár kellemesen fárasztó elfoglaltság is lehet, ha a családtagjainkkal együtt csináljuk amellett, hogy egy kötelesség is. A szabadban töltött idő után általában, de különösen akkor, amikor a falevelek összegyűjtése után bemegyünk a lakásba célszerű alaposan kezet mosni és azonnal átöltözni, így csökkentve azt, hogy az allergének elterjedjenek az otthonunkban. A kora reggeli órákban az ablakok zárva tartása szintén segíthet minimalizálni az allergének megjelenését és szétszóródását a lakásban, mivel a reggeli órákban magasabb a pollenkoncentráció. Ha lehetőségünk van, használjunk levegőtisztítót, illetve ha van, akkor a szűrőket rendszeresen tisztítsuk vagy cseréljük, így csökkenteni lehet a lakásban megjelenő allergének hatását.
Étkezést tekintve segíthet, ha antioxidánsokban gazdag ételeket, valamint a C-vitamint fogyasztunk, mivel ezek a tápanyagok erősítik az immunrendszerünket, így csökkentve az allergiás reakciók súlyosságát.
Milyen természetes gyógymódok léteznek az őszi allergiák kezelésére? Mi segíthet?
A korábban említett megelőzési tippek mellett a természetes gyógymódok is hatékony segítséget nyújthatnak a tünetek enyhítésére. Ilyen természetes módszer az, ha sós vízzel öblögetünk, mivel ez segíthet eltávolítani a polleneket és más allergiás reakciót kiváltó anyagokat az orrjáratokból. Hatására csökkenhet az orrdugulás és a tüsszögés is. Vannak olyan gyógynövények, amelyek természetes módon segíthetnek a hisztamin termelésének csökkentésében, ezzel enyhítve az allergiás tüneteket. Ilyen antihisztamin hatású gyógynövény például a csalán és a quercetin. Segítségünkre lehet a méz is, méghozzá úgy, hogy rendszeres fogyasztásával fokozatosan segít alkalmazkodni a szervezetnek a környezetben található pollenhez. Az immunrendszer megfelelő működéséhez szintén hozzájárulhatnak a Vetom probiotikumok, rendszeres fogyasztásukkal csökkenthetjük az allergiás reakciók előfordulását és súlyosságát.
Az allergiás tüneteket enyhíthetjük illóolajokkal is, az eukaliptusz vagy a borsmenta belélegzése hozzájárulhat a légutak tisztításához, így megkönnyítve a légzést.
Mit tehetünk, ha már felléptek az allergiás tünetek?
Ha a kellemetlen allergiás tünetek már jelentkeztek, a megfelelő kezeléssel és odafigyeléssel enyhíteni tudjuk azokat. A Natur Tanya E. Allergicom MED orrspray, amely megtalálható a webáruházamban, alkalmas a szénanátha kezelésére és hatékonyan segíthet a kellemetlen tünetek enyhítésében. Az állati szőr, a penész, az atkák, a házi por és a pollenek elleni küzdelemben az antihisztaminok lehetnek a segítségünkre, mivel képesek csökkenteni az allergiás reakciók hevességét. Kiválóan alkalmas megoldás erre a Natur Tanya E. Allergicum Drops allergia csepp.
A szervezet gyorsabb regenerálódását segítheti a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel és a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés. Fontos kiemelni, hogy a család minden tagja ügyeljen a tünetekre és így időben megkezdődhet a szükséges kezelés, valamint így minimalizálni lehet az allergiás tünetekkel járó kellemetlenségeket. Az allergének további terjedését megelőzhetjük vagy mérsékelhetjük a levegő tisztításával, szellőztetéssel és a megfelelő higiéniai szokások betartásával.
Azonban ha a tünetek mégis súlyosbodnak, akkor mindenképpen szükséges orvossal konzultálni a megfelelő kezelés érdekében.