Először is, érdemes tudni, hogy a fájdalmas, akár munkaképtelenséget is okozó menstruáció nem normális dolog.
Természetes eszközökkel is sokat tehetünk azért, hogy ezek a napok kellemesebben teljenek.
De milyen módszerek segíthetnek?
1. Helyes étrend kialakítása.
A menstruáció alatt érdemes elkerülni azokat az ételeket, amelyek puffadást és vízvisszatartást okoznak. Közülük a leggyakoribbak a zsíros ételek, az alkohol, a szénsavas üdítők, a koffein és a sós ételek.
Ezeknek az élelmiszereknek a mellőzése, illetve teljes elhagyása segíthet a görcsök enyhítésében és a feszültség csökkentésében. A menstruáció ideje alatt gyakori az édességek utáni vágy. A panaszok elkerülése érdekében válassz a csoki helyett gyümölcsöt.
A menstruáció előtti és alatti napokban tartalmazzon az étrended sötétzöld színű, leveles zöldségeket. Ezek mind gazdagok magnéziumban és kalciumban, amelyek hozzájárulhatnak a megfelelő izomösszehúzódásokhoz, így enyhítheti a görcsöket.
2. Oldjuk a stresszt!
A menstruáció napjaiban egyes ősi kultúrák asszonyai visszavonultak a „vörös sátorba”, és pihentek. Fontos lenne, hogy ezt az öngondoskodást a mai világban is becsempésszük ezekbe a napokba. Ilyenkor – már csak a fájdalmak csillapítása miatt is – nagy szükségünk van a pihenésre, a stresszoldásra, a meditációra, hiszen minél feszültebbek vagyunk, annál kellemetlenebbek lehetnek a görcsök. A női jóga gyakorlatai között többet is találunk, amelyik egyszerre stressz- és görcsoldó hatású – a mozgás pedig maga is jót tesz a fájdalmak ellen.
3. Segít a meleg.
A meleg kifejezetten görcsoldó hatású, így menstruációs fájdalmak esetében jót tehet egy kellemesen meleg zuhany, vagy egy meleg vizes palack, amelyik átmelegíti a fájó területet.
Vessük be a gyógynövényeket!
Ebben az időszakban különösen fontos a megfelelő folyadékfogyasztás. Érdemes minél több vizet inni, de emellett a görcsoldó, menstruációs panaszokat enyhítő gyógynövényekből készült teákat is bevethetjük. A fehér fagyöngy, a kamilla, a palástfű, a cickafark mind jótékony hatással vannak a női ciklussal járó nehézségekre.
4. A megfelelő vitaminok pótlása.
Sokan nem gondolnak rá, de bizonyos vitaminok alacsony szintje, illetve hiánya fokozhatja az izomfeszültséget és a gyulladásokat a szervezetben.
A görcsök kialakulásában fontos szerepet játszik a prosztagladin hormon szintje, ugyanis ez idézi elő a fájdalmas méhösszehúzódásokat. Az E-vitamin úgy enyhítheti az alhasi görcsöket, hogy segít szabályozni a prosztagladinszintet.
Gyakori jelenség az idegesség, feszültség érzése is a menstruációt megelőző időszakban, illetve az első napokban. A hangulatingadozást és az idegességet ebben a szakaszban a kalciumszint csökkenése is előidézheti, ezért érdemes ezt pótolni. Ne feledkezz meg a kalcium mellett a D-vitaminról sem, ami segít, hogy a bevitt kalcium jobban beépüljön. Ugyancsak segíthet a hangulatingadozásban a magnézium pótlása is.
A B6-vitamin is fontos lehet, ugyanis segíthet a progeszteronszint növelésében, így ellensúlyozhatja az ösztrogén dominanciát. Különösen hatékony lehet magnéziummal együtt alkalmazva. Egyes kutatások szerint a magnéziumhiány fokozhatja a menstruációval járó görcsöket.
Erős és elhúzódó vérzés esetén ne feledkezz meg a vaspótlásról sem, hiszen ha rendszeresen erős vérzéssel küzdesz, akkor megnőhet az esélye a vashiányos vérszegénység kialakulásának.
Ha úgy érzed, hogy nem tudod a mindennapi étkezéseid során biztosítani ezeknek a vitaminoknak a megfelelő szintjét, akkor válassz természetes alapú étrend-kiegészítőket, melyeket kényelmesen házhoz is tudsz rendelni.
A nők többségének havonta legalább egy-két napig gondot okoznak a menstruációs görcsök. Érdemes tudni azt is, mikortól van szükség orvosi vizsgálatokra.
Akár valamilyen egészségügyi probléma, például endometriózis, mióma vagy hormonális eltérés is okozhatja. Épp ezért ha a felsorolt természetes eszközök egyike sem segít, nem érdemes csendben tűrni, mindenképp orvosi vizsgálatra van szükség, hogy tisztázhassuk, nem áll-e ilyen ok a háttérben.