A túl erős menstruáció oka lehet a hormonegyensúly felborulása, különösen a progeszteron és az ösztrogén egyensúlyhiánya. Egyéb okok közé tartozik még a méh mióma, a polip, az endometriózis, az ovulációs probléma, a méhen belüli fogamzásgátló eszköz, illetve egyes gyógyszerek szedése.
A túl erős menstruáció jellemzői:
- óránként van szükség a betét vagy a tampon cseréjére
- órákon át egyaránt szükség van a tampon és a betét használatára is
- éjszaka is fel kell kelni, hogy tampont vagy betétet cseréljünk
- a menstruáció 7 napig vagy annál tovább tart
- vérrögök figyelhetők meg a menstruáció során a betéten
- nagyfokú fáradtságérzés a menstruáció során
- korlátozva vagyunk a mindennapi tevékenységeink elvégzésében a menstruáció ideje alatt
Okozhat vérszegénységet a menstruáció?
A túl erős menstruáció abban az esetben okozhat problémát, ha a menstruáció során több vörösvérsejtet veszítünk, mint amennyit a szervezet elő tud állítani. Ez ugyanis csökkentheti a vas mennyiségét a szervezetben, aminek következtében a szervezet nehezebben tudja előállítani azt a hemoglobint, amely az oxigén szállításához szükséges.
Mindenképpen keressük fel háziorvosunkat, ha gyakran érezzük magunkat fáradtnak, gyengének, levertnek, sápadtak vagyunk, sokszor szédülünk és fáj a fejünk, esetleg légszomjunk van a menstruáció alatt vagy után.
Szakemberek szerint az ideális az lenne, ha a hangsúlyt a megelőzésre helyeznénk, így elkerülhető lenne a vérszegénység kialakulása. Megelőzésképpen próbáljuk ki az alábbiakat:
- rendszeresen fogyasszunk vastartalmú étrend-kiegészítőket
- étrendünk legyen gazdag magas vastartalmú ételekben, mint például vörös hús, spenót, hüvelyesek, kagyló, pulyka és quinoa
- fogyasszunk olyan ételeket, amelyek elősegítik a vas felszívódását – ilyenek a C-vitaminban gazdag ételek, mint például a kivi, a brokkoli, a kelbimbó, a citrom, az eper, a narancs és a kelkáposzta
- korlátozzuk a kávé és a teafogyasztásunkat, mert ezek az italok gátolhatják a vas felszívódását