A reflux egy gyakori emésztőrendszeri probléma, amely akkor jelentkezik, amikor a gyomor tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe.
A nyelőcső alsó szakaszán a körkörösen futó, mintegy 4 cm hosszú záróizom alapvetően zárva van, és csak arra a rövid időre nyílik meg, míg a nyelőcső felől érkező falat áthalad rajta, hogy a gyomorba jusson.
Amikor azonban az izomgyűrű az alulról ránehezedő hasűri nyomás, vagy az alsó záróizom gyengesége, vagy e kettő együttes hatására kinyílik, a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, irritálhatja annak falát, és különböző tüneteket okozhat.
Ilyen tünet lehet például:
-Égő érzés a mellkasban (gyomorégés), savanyú vagy keserű ízű folyadék visszaáramlása a szájba, köhögés, a szegycsont mögött jelentkező égő fájdalom, fulladás-érzés és egyéb kellemetlenségek.
-A légúti tüneteket – rekedtség, köhögés, idegentest- vagy gombócérzés a torokban – a gyomorsav-tartalom közvetlen irritációja vagy reflexes reakció okozza. Általában elmondható, hogy ha ezek a jelek tartósan, azaz legalább két hónapon keresztül fennállnak, mindenképpen fül- orr gégész és tüdőgyógyász szakorvosnak is látnia kell, mert más súlyos betegség is előhozhatja őket.
-A megmagyarázhatatlan okból – fertőzés híján – kialakuló, nehezen gyógyuló és vissza-visszatérő légúti panaszok vagy arcüreggyulladás hátterében sokszor igazolódhat néma reflux. Akár az esetek 50%-ában is megjelenhet a torokfájással, rekedtséggel járó, kezelésre nem javuló, idült garat- és gégegyulladás. Sokkal ritkább az általában éjszakai, rohamszerű, olykor életveszélyes gégegörcs, amit a savas visszafolyás miatti köhögés vált ki. A tüdőgyulladás és tüdőhegesedés mellett az asztmát külön is meg kell említeni.
-A refluxos szívpanaszok nagyon hasonlítanak a szívbetegségekre, ezért akár ritmuszavar, akár mellkasi fájdalom jelentkezik, mindenképpen ki kell vizsgáltatni, hogy milyen eredetű.
A reflux lehet időszakos vagy krónikus, és számos tényező előidézi a kialakulását, többek között a táplálkozás, az elhízás, kiadós étkezés, mozgásszegény életmód.
A szoros ruházat is okozhatja a hasűri nyomás fokozódását, ugyancsak emiatt okozhat átmeneti kellemetlenséget a várandós édesanyáknak is. A rendszertelen táplálkozás, az ülő életmód kedvez a betegségnek. A dohányzás, a túlzott alkohol-, tea-, és kávéfogyasztás, illetve bizonyos (pl. szaliciliát-tartalmú) gyógyszerek irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját. Egyes altatók és nyugtatók „ellazítják” a gyomorszájat, ezért az e szereket hosszú ideig szedőknél megnő az esélye a refluxátum légutakba kerülésének.
Egy felmérés szerint Magyarországon minden második ember érzi rendszeresen vagy rendszertelenül a reflux valamely jellegzetes tünetét. Más adatok szerint 20-40% tud valami reflux-gyanús tünetről.
Ha te is magadra ismertél, javaslom a fermentált papaya készítményt és a Vetom probiotikumokat, de a webáruházban rengeteg természetes hatóanyagú készítmény közül válogathatsz, melyek mindegyike kiválóan alkalmazható emésztőrendszeri panaszok esetén.
A reflux természetes gyógymódjairól bővebben olvashatsz a Reflux gyógyítása természetes módon című blog bejegyzésemben.